Sposoby na zmniejszenie ryzyka zachorowania na Alzheimera

Pomimo ciągłych badań naukowych na temat choroby Alzheimera, obecnie nie ma lekarstwa, które mogłoby wyleczyć lub ograniczyć chorobę; w najlepszym przypadku można jedynie opóźnić jej rozwój. Z tego powodu zapobieganie jest bardzo ważne.

Czy naprawdę możesz uniknąć choroby Alzheimera?

Czy naprawdę możesz uniknąć choroby AlzheimeraOczywiście nie ma lekarstwa ani szczepionki, która zapobiegałaby pojawieniu się tej choroby zwyrodnieniowej, ale w kilku badaniach zidentyfikowano pewne metody, które zmniejszają ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Z naukowego punktu widzenia nie można powiedzieć, że metody te działają zawsze i w każdym razie w 100%, ale zdecydowanie pomagają. W każdym razie, im bardziej jesteśmy gotowi, tym lepiej zareagujemy: ponieważ nie ma lekarstwa, możemy przynajmniej trzymać się nadziei, że możemy uniknąć lub opóźnić chorobę.

Zachowania, które pomagają zapobiegać chorobie Alzheimera

Zachowania, które pomagają zapobiegać chorobie AlzheimeraĆwiczenie intelektualne: bardzo ważne jest, aby trenować mózg, aby dobrze funkcjonował, tak jakby był tak samo mięśniem jak inne. Aktywność umysłowa wiąże się ze zwiększoną rezerwą poznawczą, co z kolei prowadzi do zmniejszenia ryzyka demencji starczej.

Trening poznawczy: trening poznawczy wymaga o jeden krok więcej niż ćwiczenie w poprzednim punkcie: chodzi o poświęcenie określonej ilości czasu zorganizowanego na trening mózgu. Badania pokazują, że trening poznawczy jest skutecznym narzędziem do poprawy pamięci, umiejętności rozumowania i umiejętności językowych.

To nie jest nowość: palenie zwiększa ryzyko rozwoju różnych nowotworów i innych chorób sercowo-płucnych. Jednak nie jest tak powszechnie wiadomo, że tytoń może poważnie uszkodzić mózg: według Światowej Organizacji Zdrowia 14% przypadków choroby Alzheimera na całym świecie może być spowodowane przez tytoń. Nawet bierne palenie może zwiększać ryzyko demencji starczej.

Według badań badanie zmniejsza ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych. W tym przypadku przez „studia” rozumiemy kursy uniwersyteckie, naukę języka obcego lub naukę gry na instrumencie muzycznym.

Kontrola poziomu cukru we krwi: według badań istnieje ważny związek między wysokim poziomem cukru we krwi a ryzykiem demencji starczej; nic dziwnego, że choroba Alzheimera jest również nazywana „cukrzycą typu 3”. Pomimo braku cukrzycy osoby z dużą ilością cukru we krwi są bardziej narażone na ryzyko otępienia starczego niż inne.

Kontrola ciśnienia krwi: badania dowodzą, że utrzymanie prawidłowego poziomu ciśnienia krwi poprzez ćwiczenia i zdrową dietę może zmniejszyć ryzyko cierpienia na chorobę Alzheimera. Nawet w przypadkach, w których wysiłek włożony w ćwiczenia i dietę nie przynosi rezultatu, jeśli używasz leków do regulacji ciśnienia krwi, możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia danej choroby.

Zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianieZdrowe odżywianie, w tym jagody, jabłka, orzechy, wino (z umiarem), kofeina, czekolada, ryby, oliwa z oliwek, poprawia funkcjonowanie mózgu; dieta śródziemnomorska jako całość zapewnia tę ważną korzyść.

Utrzymanie prawidłowej wagi: utrzymanie prawidłowej wagi ma kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia, nie tylko fizycznego, ale także zdrowia funkcji mózgu. Musisz uważać na ten aspekt przez całe życie, nie tylko w trzecim wieku: utrzymanie wystarczającej masy ciała w średnim wieku znacznie zmniejsza ryzyko cierpienia na demencję starczą.

Ćwiczenie: ćwiczenia są silnie związane z niskim ryzykiem rozwoju chorób, takich jak choroba Alzheimera.

Przyjmowanie witamin B12, D I E: niedoborowi tych trzech witamin często towarzyszy usterka poznawcza: brak witaminy B12 może powodować znaczną utratę pamięci i poważne zamieszanie; dzięki spożyciu witaminy B12, witaminy D i witaminy E możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *